Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yatay bir seyirle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ağustos vadeli BIST 30 endeksi bazlı kontrat, güne 8.346,25 puandan yatay bir seyirle başladı.

Ekim vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının hemen üzerinde 8.346,25 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 2,5 üzerinde 8.342,50 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 8.342,00 puana ulaştı.

Analistler, tahvil piyasalarındaki satış baskısının zayıflaması ve Çin hükümetinin ekonomiyi desteklemeye yönelik attığı adımların etkisiyle küresel piyasalarda olumlu bir gidişatın gözlemlendiğini, Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizliklerin yakından takip edildiğini belirtti. .

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) büyük olasılıkla önümüzdeki üç toplantıda politika faizini sabit bırakacağı yönündeki fiyatlamanın güçlenmesinin önümüzdeki döneme ilişkin belirsizlikleri azalttığını, bu durumun yatırımcıların önümüzdeki dönemdeki gelişmeleri görmesine de yardımcı olduğunu belirtti. gelecek.

Analistler, bugün yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel sektör güven endeksinin, yurt dışında ise Almanya’da Ifo iş dünyası güven endeksinin ve İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini, ayrıca Almanya’da yeni konut satışlarının da takip edileceğini belirtti. ABD ve teknik olarak endeks sözleşmesi takip edilecek. 8.400 ve 8.540 puanların direnç, 8.300 ve 8.200 seviyelerinin ise destek olduğunu kaydetti.

sefaatli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu